1. Použite pre svoju webovú stránku certifikát SSL

Ako podnikateľ je hlavným cieľom vášho webu alebo elektronického obchodu zarobiť peniaze. Z tohto dôvodu budete prijímať online platby a musíte tak urobiť v súlade s predpismi o štandarde bezpečnostných údajov odvetvia platobných kariet (PCI DSS). Jednou z hlavných požiadaviek je, že každá webová stránka prijímajúca online platby musí mať certifikát SSL. Zvyčajne sa tým vynúti protokol HTTPS, pri ktorom sú všetky informácie vymieňané z webového servera šifrované a dešifrovať ich môže iba určený príjemca.

Vlastníctvo certifikátu SSL je povinné pre každú spoločnosť prijímajúcu online platby, pretože v stávke je príliš veľa, ak by sa osobné identifikačné údaje vašich zákazníkov, napríklad údaje o kreditnej karte, dostali do nesprávnych rúk. Hackeri sa zvyčajne pokúsia získať čo najviac súkromných informácií, ako sú bankové údaje, adresa bydliska, zdravotné záznamy atď., Aby ich potom mohli použiť na osobný zisk, napríklad na krádež peňazí, podvodné nákupy a vydieranie obetí. Môžete byť žalovaní za všetko, čo máte, ak ste takto ohrozili bezpečnosť svojich zákazníkov. Ak uvažujete o certifikáte SSL a ste veľká organizácia, potom zvážte použitie certifikátu SSL zástupného znaku, ktorý pokryje váš hlavný web aj všetky subdomény.

2. Udržujte svoje systémy a softvér v aktualizovanom stave

Hackeri nie sú ani leniví, ani hlúpi. Vo väčšine prípadov sú vždy o krok pred obeťou. K väčšine útokov v oblasti kybernetickej bezpečnosti dochádza tak, že hackeri so zlým úmyslom odhalia na vašom konci chyby systému alebo softvéru skôr, ako to urobíte a rýchlo sa pokúsite získať prístup ako to napravíte. Vy alebo váš tím IT musíte byť vždy v strehu, pokiaľ ide o inštaláciu najnovších opráv a aktualizácií softvéru hneď po ich vydaní, aby vás zraniteľné miesta starých verzií nestáli. Každý hardvér vo vašej firme musí byť tiež vždy v správnom stave, aby zabránil narušeniu bezpečnosti.

3. Vyškolte svojich zamestnancov

Najslabším článkom, pokiaľ ide o kybernetickú bezpečnosť, sú zvyčajne ľudia. V prostredí vašej spoločnosti to môžu byť vy alebo vaši zamestnanci. Každý vo vašej organizácii musí mať v pamäti predvolené tipy pre kybernetickú bezpečnosť, aby sa zabránilo chybám. Napríklad je potrebné používať silné heslá na osobných zariadeniach, ako sú notebooky a mobilné telefóny, ako aj na sieťach spoločností. Zlomyseľný hacker môže ľahko získať prístup do siete vašej spoločnosti prostredníctvom nechráneného zariadenia vášho zamestnanca. E-maily sú tiež veľmi citlivé, pretože väčšina kybernetických útokov sa stane, keď niekto klikne na škodlivý odkaz, ktorý mu je zaslaný e-mailom. Verejné Wi-Fi je tiež aktívnym bodom pre kybernetické útoky a vaši zamestnanci by nikdy nemali pristupovať k firemnej sieti na verejnom Wi-Fi.

4. Vykonajte pravidelné bezpečnostné audity

Bez ohľadu na veľkosť vašej spoločnosti je dôležité vždy otestovať pripravenosť tímu odpovedí, napríklad v prípade útoku. Ak nemáte interného profesionála v oblasti kybernetickej bezpečnosti, môžete z času na čas vyhľadať kvalifikované služby nezávislého pracovníka a vyhľadať prípadné chyby vo svojom systéme. Penetračné testovanie je dôležité, pretože tu sa pokúsite pomocou zmýšľania hackera povedať, ako a kde sa môže pokúsiť získať prístup k vašej sieti. Vy a váš tím IT tiež musíte mať nastavené protokoly, ako reagovať v reálnom čase na útok, ak k tomu niekedy dôjde.

5. Nainštalujte si správne programy proti vírusom a škodlivému softvéru

Súčasťou posilnenia bezpečnosti pred škodlivými kybernetickými útokmi je použitie silného antivírusového softvéru. Takýto program zvyčajne detekuje všetky prichádzajúce hrozby na míle ďaleko a buď ich umiestni do karantény alebo ich odstráni. Je tiež dôležité mať nainštalovaný program proti malvéru, ktorý vás ochráni pred takými hroznými útokmi, ako je ransomvér, pri ktorom sú vaše údaje uzamknuté, a vy ste nútení zaplatiť výkupné za ich odblokovanie. Hacker môže tiež zasadiť spyware, ktorý bude ticho špehovať všetky vaše aktivity, a preto je potrebné nainštalovať si správny program proti spywaru.

6. Často zálohujte dáta

Aj keď by ste mohli implementovať najlepšie tipy v oblasti kybernetickej bezpečnosti a robiť všetko pre to, aby ste zostali na bezpečnej strane, je dobré vedieť, že niektorým hackerom sa predsa len podarí preniknúť do vašich systémov. Je preto múdre byť vždy pripravený na súdny deň. Skvelým spôsobom, ako to dosiahnuť, je vytvoriť si zvyk zálohovať všetky svoje dáta pravidelne, napríklad na cloudu alebo na externé pevné disky. To môže výrazne pomôcť, pretože rovnako ako útok ransomvéru, ani vyplatenie výkupného nie je dostatočnou zárukou toho, že vaše údaje budú odomknuté. Je preto lepšie byť v bezpečí, ako ľutovať.